Přejít na obsah

Do Sněmovny jsme spolu vykroužkovali nejvyšší počet žen v historii

Ve Sněmovně i díky Vám v současné chvíli zasedá 52 političek. Těsně po volbách jich bylo 50 – o 6 více než v roce 2017 – a dvě ještě přibyly po výměně mandátu. Celých 13 z nich se do Sněmovny dostalo díky kroužkování. Protože v minulých volbách pomohly preferenční hlasy do Sněmovny jen sedmi ženám, můžeme říci, že voliči a voličky dali jasně najevo, že je pro ně zastoupení žen důležité a že poslankyně v Parlamentu chtějí. 

Co jsme se ještě dozvěděli? Přinášíme pár postřehů založených na oficiálních datech ČSÚ, která pro Vás po volbách zanalyzovali Jakub Žídek a Štěpán Žádník.

Jak se kroužkovalo?

Ženy obdržely celkem 1 215 951 preferenčních hlasů, muži 2 891 470. (V minulých volbách to bylo 650 049 kroužků pro ženy a 1 933 264 pro muže.) Oproti roku 2017 tedy počet kroužků pro ženy vzrostl o 87 %, u mužů o 50 %. Poměr preferenčních hlasů pro ženy a muže se díky tomu téměř vyrovnal poměru mužů a žen na kandidátkách. 

V rámci stran, které se dostaly do Sněmovny, ale dostaly političky v průměru o 400 hlasů víc než jejich mužské protějšky. Zvolené kandidátky dostaly v průměru dokonce o 1000 hlasů víc než zvolení kandidáti!

Pomohly kroužky ženám do Sněmovny? Mělo to smysl?

Celkem 252 žen a 409 mužů obdrželo víc než 5 % kroužků, a mohli tedy na kandidátce poskočit  vzhůru. V minulých volbách uspělo pouze 184 žen a 550 mužů. Nárůst kroužkování žen je jasný.

Zatímco v minulých volbách na jednu vykroužkovanou ženu připadli necelí tři muži, letos už to byla jen zhruba polovina – 1,6 muže. 

Díky preferenčním hlasům se oproti výchozímu pořadí na kandidátkách dostala do Sněmovny navíc jedna poslankyně za ANO, jedna za TOP 09, jedna za KDU-ČSL a deset poslankyň za STAN. Zároveň kvůli kroužkování jedna poslankyně za ODS a jedna za Piráty skončily pod čarou. Čímž se dostáváme k další palčivé otázce těchto voleb.

Poškodili jsme kroužkováním Piráty?

I tato otázka často zaznívala. Jak to tedy bylo? Ve Sněmovně za koalici Piráti a Starostové usedne o 9 poslankyň víc, než kdyby voliči a voličky nekroužkovali vůbec, a zároveň o 3 víc, než kdyby kroužkovali čistě podle stranického klíče. Jinými slovy: tendence kroužkovat ženy byla u kandidátek Pirátů i Starostů podobná, ale neovlivnila výsledek tak silně jako stranická příslušnost. V konkrétních číslech:

Voličky a voliči, kteří v koalici stranili hnutí STAN, postupovali zejména podle stranického klíče. Političky STANu, které zasedly ve sněmovně, tak získaly mandát jednoduše proto, že přišly na řadu. Žádná ze zvolených poslankyň nebyla zapsaná na kandidátku níže než jako pátá mezi kandidáty STANu. K posunům mezi samotnými politiky a političkami hnutí příliš nedocházelo. Ve výsledku se tak dostaly do Sněmovny jen Lucie Potůčková v Královéhradeckém a Michaela Šebelová v Moravskoslezském kraji, přičemž se do ní nedostal některý z mužských kandidátů STANu, který kandidoval výše.

Je čtvrtina poslankyň vážně takový úspěch?

Inu. Výběrem stran a koalic, které se do Sněmovny dostaly, voliči paradoxně šance na vyrovnanější zastoupení žen a mužů nejprve výrazně snížili – průměrný podíl žen na kandidátkách tím totiž klesl na 26,2 %. Dá se tedy výsledné čtvrtinové zastoupení žen ve Sněmovně považovat za úspěch? 

Ano! Klíčovým pojmem je poměr šancí, který nám říká, jakou má jedna skupina šanci na úspěch ve srovnání s druhou. Ještě v roce 2006 měli muži kandidující za zvolené strany oproti ženám šanci téměř dvojnásobnou. V letošních volbách už měli (ze zvolených stran) šanci na zvolení jen 1,08x vyšší než ženy. Přiblížili jsme se na dosah jedničce – která by značila, že šance mužů a žen jsou zcela vyrovnané.

Jedním z našich hesel bylo, že každý kroužek se počítá, a bylo to tak. Společně jsme ukázali, že ženy v politice chceme a že umíme muže i ženy v politice ocenit rovnou měrou. Výsledkem je 25 % žen ve Sněmovně. Do příštích voleb od nás dostávají velký domácí úkol politické strany – srovnat poměr žen a mužů na kandidátkách. My se k tomu pokusíme přispět svým dílem.

V Zakroužkuj ženu už máme plán pro další volby. Zase o nás častěji uslyšíte. Budeme dál informovat o způsobech, jak ženy v politice podpořit, připomínat potřebnost žen v politice veřejnosti i politikům a všechny upozorňovat na překážky, které ženám v cestě do politiky brání. 

Podpořte naši činnost, abychom mohli i nadále pomáhat Čechům a Češkám k vyššímu zastoupení žen ve vysoké politice! Pomozte nám pokračovat trvalým příkazem.

Chcete nás podpořit?

Dává vám smysl, aby bylo ve Sněmovně více žen? Podpořte nás příspěvkem na transparentní účet: 2702022828/2010

2702022828 / 2010

#zakrouzkujzenu

Tento web používá soubory cookie. Pokud budete pokračovat v prohlížení webu beze změn, s cookies souhlasíte.