Přejít na obsah

Jak na kroužkování?

K čemu slouží kroužkování?

Preferenční hlasy jsou osvědčený demokratický nástroj, který vrací část moci politických stran do rukou voličům a voličkám. Díky nim můžeme přistupovat ke kandidátní listině jako k otevřené nabídce a vybírat si, kdo nás bude zastupovat nejlíp. 

Koho si vybrat? 

Do Poslanecké sněmovny volíme politická uskupení, takže pokud už máte svého favorita, prohlédněte si jeho web, kde najdete zaručeně nejvíc informací. Nemáte-li favorita, vyčkejte volebních kalkulaček a nechte si poradit od nich. Zamyslete se i nad tím, jaké téma opravdu silně ovlivňuje váš život, a v rozhodování ho zohledněte. 

My doporučujeme kroužkovat ženy, protože je pro nás důležité, aby se rozhodování o věcech veřejných účastnili lidé se všemi typy životních zkušeností.

Kromě toho pro vás připravujeme přehled kandidujících žen podle stran a volebních obvodů.

Jak to provést?

Na vybraném volebním lístku zakroužkujete pořadové číslo u jména kandidátky nebo kandidáta. 

Preferenční hlasy můžete udělit až čtyři

Kroužkování nijak nesnižuje platnost vašeho hlasu pro dané uskupení.

Na co si dát pozor?

Preferenční hlas se uděluje pouze a jedině zakroužkováním pořadového čísla kandidáta nebo kandidátky. Jiné výtvarné provedení se nepřipouští a preferenční hlas by tím propadl. 

Zrovna tak preferenční hlasy propadají, pokud zakroužkujete více než čtyři pořadová čísla.

Do obálky, kterou házíte do urny, smí za plentou přijít jediný volební lístek, jinak je neplatný celý váš hlas pro politické uskupení.

Jak se to počítá?

Aby se kandidáti a kandidátky posunuli na vrchol žebříčku, potřebují získat 5 % preferenčních hlasů od voličů a voliček jejich strany v daném volebním obvodu. V průměrném kraji, jako je Ústecký, to pro stranu s celkovým výsledkem 10 % znamená asi 1600 preferenčních hlasů. To už není nepředstavitelně vysoké číslo.

Stojí to za tu námahu?

V předešlých volbách už se několikrát stalo, že voliči a voličky dostali do Poslanecké sněmovny některé z kandidátů a kandidátek ze spodních příček, zatímco krajským lídrům zůstaly dveře do Sněmovny zavřené. 

Čtyři kroužky propiskou můžou dát do pohybu velké změny v politickém zastoupení.

Zakroužkujte v říjnu i pár žen.

Prospěje to všem.

Tento web používá soubory cookie. Pokud budete pokračovat v prohlížení webu beze změn, s cookies souhlasíte.