Přejít na obsah

Pro média

Napsali o nás

Radio Z (22. 2. 2022) zdroj

„Na začátku vznikla malá skupinka lidí, které to přišlo jako super nápad. Začali jsme se rozšiřovat a různě jsme se přihlašovali k tomu, kdo co umí. V populaci máme 52 procent žen a chtěli jsme, aby se to promítlo i do sněmovny. Původní myšlenka přišla od muže, od Oldřicha Floriana,“ popisuje Anna Hrábková a Markéta Brabcová z iniciativy Zakroužkuj ženu ve vysílání Rádia Z.

Zenyvmeste.sk (12. 12. 2021) zdroj

Anna Hrábková zo Zakrúžkuj ženu: Česi sa báli, že chceme rovné zastúpenie aj medzi baníkmi

Kokoti na neděli (17. 10. 2021) zdroj

Do sněmovny pronikla čtvrtina žen. Teroristická iniciativa Zakroužkuj ženu se opíjí triumfem a když nebudeme dávat bedlivý pozor, může se nám nakrásně stát, že těch poslankyň budeme mít za 4 roky třetinu.

Institute H21 (16. 10. 2021) zdroj

K udílení preferenčních hlasů v letošních volbách pobízelo vícero různých iniciativ. Možná nejvýraznější z nich byla kampaň Zakroužkuj ženu, která usilovala o zvýšení zastoupení žen v Poslanecké sněmovně. V parlamentu po říjnových volbách skutečně zasedne rekordních 50 žen (čtvrtina z celkového počtu poslanců). Třináct z nich by se bez kroužkování do Poslanecké sněmovny nedostalo. Příznivci kterých stran ale ženám do poslaneckých křesel pomohli?

Vinohradská 12 (14. 10. 2021) zdroj

Já bych řekl, že je to především zpráva symbolická. Že se ukazuje, že role žen roste, že zájem voličů mít ženy ve sněmovně je. Poslední víkend před volbami, kdy už jsem na Twitter nechtěl dávat žádné politické strany, aby někdo neřekl, že někoho preferuju, jsem šel v Praze do místa, kde byl stánek Zakroužkuj ženu. Povídal jsem si s těmi lidmi, ptal jsem se, proč více žen. Dával jsem něco na Twitter.  

Seznam zprávy (12. 10. 2021) zdroj

Letos navíc ke kroužkování kandidátů vyzývalo několik kampaní. Jedna z nich s názvem Zakroužkuj ženu vybízela přímo k udělení preferenčních hlasů ženám, aby se jejich podíl ve Sněmovně zvýšil. Podle této občanské iniciativy „větší podíl žen ve Sněmovně znamená rozhodování, které lépe zohledňuje potřeby všech“, protože ženy a muži mají různé životní zkušenosti.

ČRo Plus (12. 10. 2021) zdroj

V nové Poslanecké sněmovně zasedne 50 žen, nejvíc v novodobých dějinách. Podle spoluautorky iniciativy Zakroužkuj ženu tomu pomohly hlavně preferenční hlasy. „Akce určitě smysl měla. Je vidět, že lidé iniciativu vnímají pozitivně,“ míní Johanna Nejedlová. „Otázka zní, jestli kroužkování a trvání na vyšším procentu žen v politice nejde proti teoriím, které říkají, že ženy a muži jsou jen sociální konstrukt,“ míní právnička Daniela Kovářová.

Forbes (11. 10. 2021) zdroj

Po víkendových volbách se do Poslanecké sněmovny dostalo nejvíc žen v historii Česka: padesát, tedy přesně čtvrtina celkového složení sněmovny. Novým poslankyním pomohly preferenční hlasy – třináct z nich by se bez kroužkování do sněmovny vůbec nedostalo.

Deník (10. 10. 2021) zdroj

Čtvrtina poslanců, které lidé zvolili v uplynulých dnech do Poslanecké sněmovny, jsou ženy. Oproti předchozím volbám je to opět větší podíl, čtvrtinu poslanců ženy ve sněmovně dosud nikdy netvořily. Před volbami se na větší zastoupení žen ve sněmovně soustředilo několik kampaní, třeba iniciativa Zakroužkuj ženu, kterou podpořily i známé osobnosti.

ČT24 (10. 10. 2021) zdroj

Pobídku k tomu, aby lidé u voleb kroužkovali ženy, pokládá za jeden z důvodů svého úspěchu i Milada Voborská (STAN). Ta se z šestnáctého místa na pražské kandidátce PirátiSTAN díky kroužkování vyšplhala až na čtvrtou pozici a dostala se do Poslanecké sněmovny.

Události komentáře (8. 10. 2021) zdroj

Johanna Nejedlová v debatě o tom jak se u nás žije různým generacím.

Deník Referendum (8. 10. 2021) zdroj

Nebudu chodit kolem horké kaše. Tento článek píšu, protože od půlky srpna nemine den, kdy bych se nesetkala s otázkou: Jak si někdo příčetný může myslet, že kroužkovat ženy je dobrý nápad? Nevěřícnost, rozhořčení, obavy: podobné emoce tvoří nedílnou součást většiny debat, do kterých se pouštím na sítích, a podkreslují slušnou porci mých rozhovorů s přáteli.

DVTV (7. 10. 2021) zdroj

Rozhovor s naší mluvčí Johannou Nejedlovou (minuta 48)

Proč máme kroužkovat ženy na kandidátkách? Probereme s ambasadorkou projektu Zakroužkuj ženu Johannou Nejedlovou.

Deník N (7. 10. 2021) zdroj

Pro iniciativu Zakroužkuj ženu je klíč jasný – vyzývá voliče, aby své preferenční hlasy, nebo alespoň jejich část, věnovali letos kandidujícím ženám.

A2larm (7. 10. 2021) zdroj

I ženy mají právo předvést se v parlamentu, říkají Nejedlová a Turek z kampaně Zakroužkuj ženu.

S mluvčími kampaně, která se snaží motivovat voliče a voličky ke kroužkování žen, jsme mluvili o postavení žen na kandidátkách i plánech po volbách.

Deník Referendum (7. 10. 2021) zdroj

Kvůli zjevné nerovnosti vznikla iniciativa Zakroužkuj ženu, jež se snaží disproporci vyvážit preferenčními hlasy. V následujícím souhrnu na výzvu reagujeme — uvádíme 25 mužů 20 žen, při odečtení krajských lídrů 13 mužů a 18 žen.

Respekt (6. 10. 2021) zdroj

Končící sněmovna měla ve svých řadách 23 procent zákonodárkyň oproti 77 procentům poslanců-mužů. Tento nepoměr není u nás nic výjimečného, v polistopadové historii nemělo Česko v dolní komoře nikdy víc žen víc a v posledním desetiletí se jejich zastoupení pohybuje okolo dvaceti procent. Ve světovém průměru se Česko podle Global Gender Gap Report z roku 2020 umístilo na 70. místě ze 152 dvou států.

ŽENA-IN (6. 10. 2021) zdroj

V Poslanecké sněmovně je téměř 80 % mužů. To se snaží změnit občanská iniciativa nazvaná trefně Zakroužkuj ženu. Podle ní mohou ženy do politiky přinést nové zkušenosti a názory, které muži nemají. Například v oblasti péče o rodinu nebo zdraví.

Deník (6. 10. 2021) zdroj

Podle staršího průzkumu Sociologického ústavu Akademie věd není 59 procent české veřejnosti spokojeno se zastoupením žen v nejvyšších patrech politiky. Rovnoměrnější poměr obou pohlaví v těchto sférách je cílem nové iniciativy Zakroužkuj ženu. „Ženy a muži mají různé zkušenosti. Tu mužskou už v politice zastoupenou máme. Ta ženská častěji zahrnuje řešení péče o rodinu a zdraví, vzdělávání a tak dále. Větší podíl žen ve sněmovně znamená rozhodování, které lépe zohledňuje potřeby všech,“ upozornila mluvčí iniciativy Johanna Nejedlová.

Deník N (5. 10. 2021) zdroj

Letos se uchází o poslanecké křeslo 1664 žen, tedy téměř 32 procent ze všech kandidátů, což je nejvíc za posledních třicet let. Nejčastěji jsou ale na nevolitelných místech, takže ani natolik velký počet není zárukou, že jich bude víc ve Sněmovně. Změnit to chce iniciativa Zakroužkuj ženu.

Czech Radio (5. 10. 2021) zdroj

The proportion of women in the Czech lower house of parliament is still significantly lower than in many other EU countries. A new initiative called Zakroužkuj ženu or Circle a Woman wants to change that in the upcoming elections by calling on voters to use their preferential votes for the female candidates on the ballot.

Houpací osel (5. 10. 2021) zdroj

Česko má jen pětinu političek. Mohou otevřít témata, která muži ani neznají, říká mluvčí Zakroužkuj ženu

Sněmovní volby nabízí možnost 4 preferenčních hlasů. Iniciativa Zakroužkuj ženu vybízí k použití některých z nich pro ženské kandidátky.

LUI (5. 10. 2021) zdroj

„Kroužkujte ženy! Čtyřmi kroužky propiskou můžete dát do pohybu velké změny v politickém zastoupení,“ říká Johanna Nejedlová

Kokoti na neděli (3. 10. 2021) zdroj

Ženy mají jiný zkušenosti a je důležitý aby byly v politice slyšet. Prosím, mkrněte na zakrouzkujzenu.cz a pojďme jich do partláče dostat aspoň třetinu!

Studentské listy (2. 10. 2021) zdroj

„Zakroužkujte v říjnu u voleb i pár žen. Prospěje to všem,“ vyzývá voliče nová iniciativa Zakroužkuj ženu, která si klade za cíl řešit v současnosti nevyrovnané zastoupení žen v české politice. „Když se člověk podívá na kandidátky, tak pokud je na nich občas méně žen než preferenčních hlasů, tak je nemožné očekávat, že se nyní nějak skokově posuneme. Ale přiblížit se k těm třiceti procentnímu zastoupení žen ve sněmovně nebo je pokořit je možné, žen na kandidátkách je letos více oproti minulým volbám,“ říká mluvčí iniciativy Matouš Turek.

Heroine (30. 9. 2021) zdroj

Iniciativa Zakroužkuj ženu o sobě týden před volbami dává velmi nahlas vědět. Výzva ke kroužkování žen na kandidátkách politických stran vyvolává slova podpory i jednoznačného odporu. Kolem myšlenky dát letos preferenční hlas kandidátkám prostě jen proto, že jsou ženy, vzniká mnoho kontroverzí. Co k nim říká tvář iniciativy Johanna Nejedlová?

Novinky.cz (28. 9. 2021) zdroj

Ve Španělsku je podíl žen v dolní komoře parlamentu (bez jakýchkoli kvót) 44 procent, v Německu 32 procent, zatímco v České republice pouze 23 procent. To chce v nadcházejících volbách změnit iniciativa „Zakroužkuj ženu“, která vyzývá voliče, aby pomocí preferenčních hlasů dostali do sněmovny více žen. O tom, proč potřebuje česká politika více žen, mluvil v rozhovoru pro Novinky jeden z mluvčích iniciativy Matouš Turek.

A2larm (28. 9. 2021) zdroj

Jak dlouhodobě upozorňuje zejména Fórum 50 % nebo aktuálně iniciativa Zakroužkuj ženu, naše čtyři preferenční hlasy jsou v zásadě jedinou možností, jak vyslat signál politickým stranám, že o ženy v politice skutečně stojíme.

iDnes (12. 9. 2021) zdroj

O podporu vyššího zastoupení žen v politice se snaží také iniciativa Zakroužkuj ženu, která vyzývá voliče, aby dali svůj preferenční hlas ženám. Jak vysvětluje, preferenční hlasy zajišťují, že ke kandidátní listině můžeme přistupovat jako k otevřené nabídce a vybrat si nejvhodnější osobu.

Refresher (17. 8. 2021) zdroj

Vyhovuje ti program, jejž zastupují i ženy? Věnuj alespoň jeden preferenční hlas ženě a zvyš jejich podíl v Poslanecké sněmovně, vybízí iniciativa Zakroužkuj ženu.

Veronika Vendlová - Názory aktuálně (2. 10. 2021) zdroj

Zakroužkuj ženu, prospěje to všem!

Kéž by výsledkem společenského snažení, ve kterém nejsou zapotřebí kvóty, vedlo ke 30 % zastoupení poslankyň.

Twitter: Radek Bartoníček (6. 10. 2021) zdroj

Nechci vyvolávat debatu o kvótách, pouze chci ukázat iniciativu Zakroužkuj ženu. S jejich zástupci jsem mluvil o víkendu, když jsem se potkával s voliči i kandidáty. Posuďte sami... A dovolte mi říci: naše politika by potřebovala více žen, samozřejmě, pokud možno co nejlepších.

RegionVyskovsko.cz (8. 10. 2021) zdroj

Deník Pravda zdroj

#WomenLead zdroj

Czechia elected MPs through a proportional representation system, where voters can mark their preference for candidates by circling their names on the ballot paper. In the run-up to the election, a new initiative called “Zakroužkuj ženu” (which translates to “Circle a woman”), asked voters to circle names of women candidates on election day to send out a signal to parties that they wanted more women elected. Thirteen women have made it to the House, thanks to voters circling their names, the initiative estimates.

Tento web používá soubory cookie. Pokud budete pokračovat v prohlížení webu beze změn, s cookies souhlasíte.